XV. gimnazija, Jordanovac 8. Zagreb

Predavanje „Matematičar Vilim Feller (1906.-1970.)“ u Matici hrvatskoj

U sklopu projekta Znanstvenici u matematici i prirodoslovlju u utorak, 14. 4. 2026. posjetili smo Maticu Hrvatsku i slušali predavanje prof. Darka Žubrinića „Matematičar Vilim Feller (1906. – 1970.)“.

Villim (William) Feller jedan je od utemeljitelja moderne teorije vjerojatnosti u kojoj je postigao brojne važne rezultate i jedan od najpoznatijih matematičara modernog vremena. Rođen je u Zagrebu, gdje je započeo svoje sveučilišno obrazovanje na studiju matematike, koje je završio 1926. doktoratom u Göttingenu u Njemačkoj pod mentorstvom znamenitog Richarda Couranta. Smatra ga se jednim od četrnaest utemeljitelja Teorije vjerojatnosti kao znanstvene discipline, uz Laplacea, Poissona, Wienera i Kolmogorova. Tijekom uspješne znanstvene karijere bio je profesor na više sveučilišta uključujući Princeton i Cornell.  

Prof. Žubrinić predstavio nam je Fellera kao jednog od „apostola hrvatske znanosti“ i upoznao nas je s mnogim zanimljivostima i uspjesima iz njegovog života i života njegove obitelji. Bilo je zanimljivo saznati nešto novo i kako je sam profesor rekao, važna je činjenica da takav matematičar svjetskih razmjera dolazi upravo iz Hrvatske.

Darko Žubrinić umirovljeni jeredoviti profesor Matematike na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Od 2009. do 2013. bio je član Matičnog odbora za polje matematike u Agenciji za znanost i visoko obrazovanje (AZVO), a o Vilimu Felleru objavio je čak dvije knjige. Na predavanju smo slušali o Fellerovu životu i obitelji, mladosti i mnogim postignućima tijekom njegova života. Upoznali smo se s knjigama koje je napisao Vilim Feller te smo saznali i za 150 formula/teorema/matematičkih termina imenovanih po njemu.

Predavanje je organizirala Matica hrvatska u suradnji s Hrvatskim matematičkim društvom u dvorani Jure Petričevića, u Ulici Matice hrvatske 2, Strossmayerov trg 4, u Zagrebu. Na predavanju je bilo petnaest učenika naše škole zajedno s profesoricom matematike Marinom Ninković.

Na adresi Trg kralja Tomislava 4 pogledali smo jednu od najljepših palača u Zagrebu – kuću Eugena Viktora i Ide Feller, roditelja Vilima Fellera. Ta palača je rodna kuća Vilima Fellera, sagrađena 1903./1904. godine.

Na predavanju smo imali priliku upoznati dr. Vandu Bilinski, kemičarku i umjetnicu, kćer našeg svjetski poznatog matematičara Stanka Bilinskog.

Vida Novosel i Ema Martić, 2. c

Fotografije: Lana Marija Sulić, 3. a i Andrija Rajić, 2. c


Comments are closed.

XV. gimnazija
Loading...